
Nieuw college geïnstalleerd
Actueel 302 keer gelezenPijnacker-Nootdorp - Twee maanden en achttien dagen na de verkiezingen heeft Pijnacker-Nootdorp een nieuw college van Burgemeester & Wethouders. Vannacht rond de klok van kwart over een werden vier wethouders geïnstalleerd: drie oude en één nieuwe. Eerder op de avond werd afscheid genomen van ‘de vierde wethouder’ van het oude college, Bert van Alphen van GroenLinks.
De wethouders zijn José van Egmond van het CDA, Jaap van Staalduine van D66, Peter van Haagen van de VVD en nieuwkomer Bernard Minderhoud van Gemeente Belangen Pijnacker-Nootdorp (GBPN). Een historisch moment omdat het voor het eerst is dat een lokale partij een wethouder levert. Dat was eerder niet gebeurd, ook niet in het oude Nootdorp en het oude Pijnacker.
De installatievergadering die om 22.30 uur begon, verliep niet zonder slag of stoot. De discussie ging niet over de inhoud van het beleid maar over het proces van de benoeming van de vierde wethouder.
Elf van de twaalf partijen steunden het zogeheten Hoofdlijnenakkoord waarin de leidraad voor het gemeentebeleid van de komende jaren beschreven staat. Elf van de twaalf partijen hebben afgesproken dat er komende vier jaar geen traditionele coalitie/oppositie-structuur wordt gehanteerd, maar een open stijl van besturen waarbij de wethouders zich niet baseren op het beleid van hun eigen partij maar op het totale Hoofdlijnenakkoord. Binnen de kaders van dat akkoord moeten ze proberen meerderheden te bereiken in de raad voor hun voorstellen.
Over dat deel van het proces waren alle partijen lovend en was ook Trots positief: deze partij is er halverwege uitgestapt omdat men vindt het subsidie-afbouwbeleid van het vorige college heroverwogen moet worden.
Veel minder eens zijn de partijen het over de gang van zaken rondom het vinden en aanstellen van de vierde wethouder. De ledenmaatpartijen – alle partijen behalve de romppartijen CDA, D66 en VVD – zouden een vierde wethouder aandragen. Dit werd een moeizaam proces. Er werden meerdere kandidaten aangedragen maar die werden het geen van allen. Volgens de restpartijen omdat ze niet werden geaccepteerd door CDA, D66 en VVD. Maar volgens die partijen ligt dat veel genuanceerder en complexer. Ze willen daarover niets zeggen omdat van tevoren was afgesproken dat dit deel van het proces vertrouwelijk zou zijn en blijven. In plaats daarvan lekten alle – of bijna alle – namen naar buiten.
Toen het maar niet lukte, kwam formateur Van der Deijl van het CDA twee weken geleden met het voorstel om de wethouders van CDA, D66 en VVD alvast te benoemen en vervolgens rustig op zoek te gaan naar een vierde wethouder namens de restpartijen. Volgens CDA, D66 en VVD was dat een compromis. De restpartijen zeggen dat het niet met ze is overlegd en dat de formateur eenzijdig met het voorstel kwam.
Op de dag van de beoogde installatie van de eerste drie wethouders – woensdag 28 mei – kwamen zeven van de acht restpartijen met het voorstel de benoeming uit te stellen: men wilde in één keer een heel college installeren met vier wethouders.
CDA, D66 en VVD waren ernstig teleurgesteld en de formateur sprak van een impasse. De formateur deelde mee dat hij met een ander voorstel zou komen en wilde verder geen vragen beantwoorden of mededelingen doen.
Na (of al voor?) de vergadering van woensdag 28 mei zijn CDA, D66 en VVD met de grootste restpartij gaan praten, Gemeentebelangen. Die partij werd gevraagd een wethouder te leveren en op maandag 2 en dinsdag 3 juni is dat rondgemaakt en werd een extra besluitvormende raadsvergadering ingepland voor donderdag 5 juni. CDA, D66 en VVD wilden de zaak per se rond hebben voor het afscheid van burgemeester Rik Buddenberg komende woensdag 11 juni.
De partijen Eerlijk Alternatief, PvdA, GroenLinks, Partij van de Dieren, LPN, Groep Noordzij en Trots vinden dat ze in de slotfase van het proces buitenspel gezet zijn door CDA, D66 en VVD.
Ze zijn niet meer betrokken geweest bij het vinden van de vierde wethouder en hebben tijdens de vergadering verklaard dat ze zich niet vertegenwoordigd achten door de vierde wethouder, Bernard Minderhoud. Een aantal partijen heeft daarnaast zorgen geuit over de geschiktheid van de nieuwe wethouder. Hij krijgt een groot deel van de zorgportefeuille zonder dat hij daar affiniteit mee heeft. Zie verder het persbericht van de restpartijen.
De meeste raadsleden van de restpartijen hebben bij de wethoudersverkiezingen dan ook niet op de vier wethouders gestemd: Jaap van Staalduine kreeg 22 van de 30 stemmen, José van Egmond 21, Bernard Minderhoud 20 en Peter van Haagen 19.
De ‘coalitiepartijen’ CDA, D66, VVD en GBPN hebben samen 18 zetels, maar van het CDA was één kandidaat niet aanwezig. Daarnaast mag je verwachten dat de twee leden van de ChristenUnie/SGP op de wethouders hebben gestemd. Dat is dus een totaal van negentien. (SO)
















