Esther Vreugdenhil (directeur Triangel), Rianne Boerefijn-Vermeer (directeur Stichting Iep), Judith Tielen (staatssecretaris onderwijs en emancipatie), Carola Berger (ministerie OCW) en Rebecca Gerritse (directeur bestuurder Stichting het Gehandicapte Kind).
Esther Vreugdenhil (directeur Triangel), Rianne Boerefijn-Vermeer (directeur Stichting Iep), Judith Tielen (staatssecretaris onderwijs en emancipatie), Carola Berger (ministerie OCW) en Rebecca Gerritse (directeur bestuurder Stichting het Gehandicapte Kind).

Staatssecretaris Tielen enthousiast over Iep-klas op Triangel Delfgauw

Actueel 192 keer gelezen

De Samen naar School Iep-klas op Octantschool Triangel heeft de aandacht getrokken van de landelijke politiek. Staatssecretaris Tielen bracht woensdag 30 september een werkbezoek aan de school om zich te laten inspireren op het gebied van inclusief onderwijs.

Staatssecretaris Tielen: “Op deze school halen leerlingen het beste in elkaar naar boven; ieder kind hoort erbij. Inspirerend om te zien hoe deze vorm van inclusiever onderwijs alle leerlingen vooruit helpt.”

Gesprekken werkbezoek
Tijdens het werkbezoek van Judith Tielen sprak zij met ouders, leerlingen, leerkrachten, initiatiefnemers Rianne en Peter Boerefijn van Stichting Iep en de directie van Triangel. Hun verhalen maakten duidelijk wat er gebeurt als kinderen met en zonder beperking samen naar school gaan. Ook Rebecca Gerritse, directeur-bestuurder van Stichting het Gehandicapte Kind, was aanwezig en ging in gesprek met de staatssecretaris. Stichting het Gehandicapte Kind was betrokken bij de oprichting van de Samen naar School Iep-klas. De opening, drie jaar geleden, was voor de stichting ook een enorme mijlpaal: het was namelijk de opening van de 50ste Samen naar School-klas. Inmiddels zijn er ruim 70 van deze klassen in Nederland.

Op basisschool Triangel ervaren ze nu al voor het vierde schooljaar hoe waardevol dit is voor alle kinderen. Hier gaan kinderen met een beperking naar een reguliere basisschool in hun eigen buurt. In een aangepast klaslokaal krijgen zij onderwijs op maat, met de zorg en ondersteuning die zij nodig hebben. Zo ontmoeten kinderen met en zonder beperking elkaar iedere dag en groeien zij samen op.

Oprichting van de klas
Voor initiatiefnemers Peter en Rianne Boerefijn begon het met een eenvoudige wens: dat hun zoon Koen gewoon dichtbij huis naar school kon gaan. Die wens leidde tot een samenwerking met Octantschool Triangel en de oprichting van Stichting Iep en de Samen naar School-klas. Zoals Rianne vertelde: “Je bouwt echt een inclusieve samenleving als kinderen samen naar school gaan. Doordat kinderen elkaar kennen, hoort iedereen erbij. Je kind wordt begroet in plaats van nagefluisterd.”

Ervaringen delen
Ook ouders Sulaiman en Vera deelden hun ervaringen. Dankzij de Samen naar School-klas kunnen hun kinderen dichtbij huis naar school, leren, spelen en écht meedoen. Vera ziet haar zoon Casper groeien: “Ze zien hem hier niet als zijn beperking, maar gewoon als kind. Zijn woordenschat neemt toe en hij leert steeds zelfredzamer te worden. De rust en regelmaat van school werken in ons hele gezin door.” Ook Sulaiman herkent die positieve verandering bij zijn dochter Salina: “Dankzij school is er ritme gekomen.”

En hoe ervaren andere kinderen dat? Voor Daaf en Ella uit groep 7 van de reguliere basisschool is samen opgroeien met kinderen uit de Samen naar School-klas heel normaal. Ze gymmen samen, spelen buiten, lezen voor en voetballen met elkaar. “Ze zijn niet gek, maar superlief”, vertelden zij. Wat eerst misschien spannend leek, voelt nu vanzelfsprekend. Sterker nog, als er wordt voorgelezen, roepen de kinderen: “Ella moet voorlezen!”
Knelpunten en de Tienerklas
Behalve de mooie realiteit van deze klas was er in de gesprekken ook aandacht voor de ervaren knelpunten. Het gevoel van eenzaamheid wanneer je voor je kind geen passende plek vindt, de ingewikkelde systemen waar je bij de start van een Samen naar School-klas mee te maken hebt, waardoor het initiatiefnemers ook vaak niet lukt om een klas te starten. Maar ook de zorgen om de uitstroom.

Er zijn veel te weinig passende plekken voor de leerlingen in het voortgezet onderwijs. Stichting Iep heeft in samenwerking met het samenwerkingsverband VO Delflanden wel een Tienerklas opgericht. Rianne Boerefijn, directeur van Stichting Iep: “We werken er nog hard aan om deze klas ook echt onder te brengen in een reguliere VO-school.”

Boodschap aan Den Haag
De belangrijkste boodschap die aan de staatssecretaris is meegegeven:

Om alle kinderen een passende plek te bieden en hun recht op onderwijs te verzilveren, zijn er veel meer Samen naar School-klassen in het primair en voortgezet onderwijs nodig.

Afbeelding
Afbeelding
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Esther Vreugdenhil (directeur Triangel), Rianne Boerefijn-Vermeer (directeur Stichting Iep), Judith Tielen (staatssecretaris onderwijs en emancipatie), Carola Berger (ministerie OCW) en Rebecca Gerritse (directeur bestuurder Stichting het Gehandicapte Kind).
Staatssecretaris Tielen enthousiast over Iep-klas op Triangel Delfgauw Actueel 1 uur geleden
Afbeelding
Officiële opening van de binnentuin in Veenhage Zorg en welzijn 1 uur geleden
Siebe stond een heerlijke pot te keepen. (foto: Mieke van Veen)
Oliveo Handbalheren draaien bovenin mee in Eerste Divisie Sport 3 uur geleden
Afbeelding
Meer keuze voor woningkopers, maar Pijnacker-Nootdorp blijft gewild Wonen 3 uur geleden 1
Afbeelding
330 flexwoningen in planning Pijnacker-Nootdorp, locaties nog niet definitief Politiek 3 uur geleden 7
Afbeelding
Eerst ontwikkelen, dan kiezen: Casa College wil brede middelbare school in Pijnacker Actueel 19 uur geleden 7

Uit de krant