Remus (2005), een beeld van Jan Snoek (1927-2018) op het Paradeplein in Nootdorp.
Remus (2005), een beeld van Jan Snoek (1927-2018) op het Paradeplein in Nootdorp.
Het Dierenrijk van Pijnacker-Nootdorp

De kleuren van Remus

Actueel 279 keer gelezen

Op het Paradeplein in Nootdorp staat hij al meer dan 20 jaar met zijn rode mond en grote ogen opgewekt naar ons te kijken: Remus. Met wat fantasie zie je ook zijn kwispelende staart. Maar is Remus nu een hond of mens?

Zijn ogen, neus en mond lijken menselijk, maar zijn lichaam is dat van een hond. Remus is een hybride figuur, een kunstwerk dat speelt met de grens tussen mens en dier. Die grens is niet zo scherp als we vaak denken. De genetische verwantschap tussen mensen en zoogdieren is heel groot. Zo stemt 84% van ons DNA overeen met dat van een hond. Verder hebben we beiden ledematen, organen, zintuigen en een zenuwstelsel. 

Maar belangrijker nog: we zijn wezens met gevoel en bewustzijn. We kunnen plezier en pijn ervaren en kennen dezelfde emoties: blijdschap, boosheid, angst, verdriet, verrassing en walging. Ongeacht of we op twee benen lopen of op vier poten. Of kunstenaar Jan Snoek (1927-2018) met de naam Remus verwijst naar de beroemde broertjes Romulus en Remus die volgens de Romeinse mythologie opgroeiden bij een wolvin en samen een grote stad wilden stichten, weet ik niet. Misschien. Na een machtsstrijd tussen de broers sterft Remus en Romulus wordt de eerste koning van Rome. 

Winkelcentrum De Parade werd in 2003 opgeleverd. Hoe leuk is het dan dat juist Remus hier sinds 2005 staat? Nu is hij ook koning, maar dan van een winkelcentrum. Een grapje van de kunstenaar? Remus heeft drie kleuren: rood, geel en blauw. De primaire kleuren waarmee je alle andere kleuren kunt maken. Ook symbolisch zijn het krachtige kleuren. Rood staat voor ambitie, kracht, liefde en energie. Geel voor optimisme, levensvreugde, creativiteit en intelligentie. En blauw voor betrouwbaarheid, loyaliteit, rust en stabiliteit. Al deze eigenschappen zie ik terug in de persoonlijkheid en het gedrag van honden. Én van mensen. De één is van nature daadkrachtig en energiek, de ander verbindend en harmonieus en weer een ander creatief en enthousiast. 

Gelukkig zitten we niet vast aan één kleur. We dragen ze allemaal in ons. En net als een schilder kunnen we ze mengen tot groen (verbinding, harmonie, balans), oranje (enthousiasme, speelsheid, avontuur) of paars (spiritualiteit). Zo kunnen we onszelf verder ontwikkelen

Misschien is dat wel de boodschap die Remus ons al die jaren vanaf het Paradeplein probeert mee te geven. Dat mens en dier dichter bij elkaar staan dan we denken en dat we allemaal uit dezelfde basiskleuren bestaan. Ik wens jullie een kleurrijke zomer!

Henny van Rij
Conservator van het online Dierenmuseum
www.dierenmuseum.nl

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Remus (2005), een beeld van Jan Snoek (1927-2018) op het Paradeplein in Nootdorp.
De kleuren van Remus Het Dierenrijk van Pijnacker-Nootdorp 2 uur geleden
Pas uitgevlogen jonge koolmees. (Foto: Peter Elfferich)
Hondenhaar en mezenbaby’s Actueel 5 uur geleden 1
Afbeelding
Opnieuw afvaldumping bij milieuparkje in Klapwijk: ‘Het is toch om te janken’ Actueel 7 uur geleden 15
Op diverse wegen rondom De Dobbeplas is het zondag druk met hardlopers (foto: John van de Sande).
Zondag: drukte verwacht door Halve Marathon Nootdorp Sport 7 uur geleden 1
Foto: Jennifer de Wolf-Collins
Kans op zeer zware onweersbuien na extreme hitte Actueel 7 uur geleden 3
Afbeelding
Niet normaal topwerk bij musical Next to Normal in koel Haags Korzo Theater Cultuur 23 uur geleden

Uit de krant