
Buitenspel
Column 128 keer gelezenYes, ik heb een weekje vrij! Even ontspannen na een druk seizoen. En wat komt dat goed uit dat het precies samenvalt met het wereldkampioenschap voetbal. Eerst liep ik nog te grumpen dat die wedstrijden op van die rare tijdstippen worden uitgezonden, midden in de nacht, maar nu vind ik dat wel leuk! Want wat maakt het uit? Ik kan toch uitslapen!
Dus eerst even voorslapen, wat niet zo goed lukte, want Duitsland – Paraguay was ook heel spannend, maar uiteindelijk dus om 2.45 uur naar beneden voor Nederland – Marokko, natuurlijk in een oranje shirtje. En de kijker kreeg waar voor zijn geld, verlengen, penalty’s, jammer van het resultaat, maar het had wel wat. Langzaam de zon zien opkomen, het gekwetter van de vogeltjes in de tuin en een ontbijtje vroeg in de morgen. Het deed mij denken aan de ellenlange zomers van vroeger, want zes weken zomervakantie van school was toch echt wel overheerlijk. Alsof je in een soort niemandsland woonde. Overal was het rustig, loom en vooral zomers. Ik weet wel dat ik dan ook wel eens rond deze tijd wakker was. Omdat ik laat thuiskwam van stappen.
En dan bleef ik nog even buiten hangen, op de schommel die in het kozijn van de schuurdeur hing, met een kop thee en een witte boterham met roomboter en suiker. Dat smaakte dan zo lekker. Niets kon dat geluksgevoel overtreffen. Ik keek eens om me heen. Ik zat niet alleen voetbal te kijken, de jongvolwassenen en aanhang waren er ook. En toen gebeurde het.
Bij het napraten over de wedstrijd kreeg ik een sneer dat ik best negatief was geweest over het Nederlands elftal, daar gaf ik ze gelijk in. Misschien is het ook wel anders als je Nederland het EK in 88 hebt zien winnen. Nederland werd toen geroemd om aanvallend, speels voetbal, Cruyffiaans. De afgelopen 20 jaar heb ik vooral veel lokaal voetbal langs de lijn gezien. Van een hele andere orde.
Maar tijdens mijn mijmeringen kreeg ik ineens een vraag: weet jij eigenlijk wel wat buitenspel is? Mijn mond werd droog, ik ging nadenken, ik zou maar één kans krijgen om dit goed uit te leggen anders zou ik voor de rest van mijn leven het onderwerp van spot zijn. Ik legde het uit, het bleef tien tergend lange secondes stil. “Ja, dat klopt wel inderdaad, valt ons mee.” Ik ademde langzaam uit. Ik sta gelukkig nog niet buitenspel.
















