Afbeelding

Zonkracht 5-6 verwacht: nu extra opletten voor verbranden

Actueel 1.585 keer gelezen

De komende dagen wordt voor het eerst dit jaar zonkracht 5-6 gehaald! Het Nationaal Huidfonds en Weeronline raden mensen aan om zich de komende tijd extra goed te beschermen tegen de felle zon en dagelijks de zonkrachtverwachting te checken. De zonkracht neemt richting de langste dag van het jaar, 21 juni, verder toe en daardoor stijgt de kans op verbranding. Het advies is dan ook: weren, kleren en smeren!  

Het is zonnig en warm lenteweer. Waarschijnlijk zijn mensen vaak buiten voor een wandeling of fietstocht. De zon schijnt vanaf deze week voor het eerst dit jaar met zonkracht 5 tot 6. Bij zo’n sterke zonkracht kan een onbeschermde huid binnen 15-30 minuten kan verbranden. De hoogste zonkracht wordt behaald in het zuiden van het land. 

De zon is het sterkst tussen 12:00 en 15:00 uur, maar ook in de uren voor en na deze zonkrachtpiek kun je verbranden, alleen iets minder snel. 

Het zonnige weer weet voorlopig van geen wijken. Alleen woensdag en donderdag zijn er naast zon ook wat velden met (hoge) bewolking en enkele stapelwolken. De wind draait vanaf woensdag wel naar het noorden en daarmee wordt er iets minder warme lucht aangevoerd. Vooral in de kustgebieden maakt de noordenwind het gevoelsmatig frisser. Maar vergis je niet, dat verandert niets aan de kracht van de zon! 

De temperatuur speelt geen rol 

Een lagere (gevoels)temperatuur zegt niets over de snelheid waarmee een huid kan verbranden. De zonkracht wordt namelijk bepaald door de stand van de zon, de bewolking en de dikte van de ozonlaag. Ook luchtvervuiling en vocht in de lucht kunnen de zonkracht verlagen. Op frisse lentedagen, waarbij de warmte van de zon niet wordt gevoeld, kan de zonkracht net zo hoog zijn als op warme lentedagen of in de zomer. Kijk dus niet naar de temperatuur om te weten of je moet smeren, maar check daarvoor de zonkrachtverwachting. 

In mei heeft de zon al een kracht van 5-6 en in juni van 6-8. Bij de hoogste zonkracht kan een onbeschermde huid al binnen 10 minuten verbranden. Ook met bewolking kan de zonkracht hoger uitkomen dan 3, zeker in de maanden rond de langste dag op 21 juni. Hoe hoger de zonkracht, hoe sneller jouw onbeschermde huid kan verbranden. 

Weren, kleren en smeren 

Zonbescherming wordt de komende tijd dus steeds belangrijker. Daarbij adviseren we bij zonkracht 3 en hoger: weren, kleren en smeren! Voorkom daarmee verbranding en huidkanker

Dit betekent: 

  • Weren: door de schaduw op te zoeken gaat verbranden minder snel. Tussen 12 en 15 uur is de zonkracht het hoogst. 
  • Kleren: is het niet haalbaar om te weren, draag dan bedekkende, en liefst ook UV-werende, kleding . Denk ook aan een hoed/petje en een UV-werende zonnebril! 
  • Smeren: smeer de onbedekte huid in met zonnebrandcrème van minimaal factor 30 mét UV-A filter. Smeer elke twee uur opnieuw in. 
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Fariha en haar collega Florina Hornig met de Taalklas bij Omnia in Nootdorp.
Schoolmaatje: kloof tussen school en nieuwkomers verkleinen Actueel 8 uur geleden
Misschien wel zijn meest onderschatte taak was het indelen van de scheidsrechters voor alle wedstrijden.
Een vrijwilliger van onschatbare waarde voor HCP Sport 10 uur geleden
Beteuterde gezichten bij spelers en staf nadat een unieke kans verloren is gegaan.
Avanti/Post Makelaardij U19 loopt opnieuw finale mis Sport 11 uur geleden
Edwin van Lier van de Lionsclub overhandigt de cheque aan Caroline van Leeuwen en Cor van der Valk van Fietsmaatjes.
Auto Toertocht voor lokaal Fietsmaatjes project Actueel 13 uur geleden
Doneren kan via de actiepagina van Bastiaansen muskathlon.nl/deelnemers/nederland-2026-jan-willem-bastiaansen.
Lokaal benefietconcert voor de Muskathlon Kerkbericht 16 uur geleden
Het enthousiaste organisatieteam: Marlène van Buuren, Alwin van der Geer, Jacqueline en Bob van der Deijl en Arina Kroeze.
Vijftigste lunchconcert in de Ontmoetingskerk Kerkbericht 18 uur geleden

Uit de krant