Wethouder Peter Hennevanger houdt de vinger aan de pols omtrent de gemeentelijke financiiën.
Wethouder Peter Hennevanger houdt de vinger aan de pols omtrent de gemeentelijke financiiën.

Discussie over bezuinigingen duurt voort

Actueel 2.354 keer gelezen

De gemeente Pijnacker-Nootdorp staat er financieel goed voor. Toch is er een bepaalde onzekerheid over de toekomst omdat de landelijke overheid met ingang van het zogenoemde (ravijn)jaar 2026 de uitkering vanuit het Gemeentefonds terugschroeft. Dat kost Pijnacker-Nootdorp enkele miljoenen per jaar aan inkomsten.

In dat geval moet er worden bezuinigd op de uitgaven om de begroting sluitend te houden. Wat de nieuwe regering met deze kwestie doet, moet nog blijken. Daarom wordt met spanning uitgekeken naar Prinsjesdag, de derde dinsdag in september, als de Miljoenennota wordt gepresenteerd.
De gemeenteraad kan daar niet op wachten en heeft bij de behandeling van de begroting in november vorig jaar aan wethouder Peter Hennevanger van Financiën en zijn collegecollega’s gevraagd voor 2,8 miljoen euro aan ombuigingen voor 2025 voor te stellen en een nog wat groter bedrag voor 2026.
Een deel van dit geld zou moeten worden ‘verdiend’ met een kleine verhoging van de Onroerende Zaak Belasting (OZB). Volgens Hennevanger is dit niet eens een echte verhoging maar een bijstelling van de indexering als gevolg van de inflatie. Verder zijn her en der in de begroting kleine bezuinigingen gevonden om in totaal aan die 2,8 miljoen euro te komen.
Over deze materie heeft de gemeenteraad vorige week donderdag een uurtje of zeven vergaderd. Er waren diverse wijzigingsvoorstellen, maar de plannen van het college zijn in grote lijn overeind gebleven.
De VVD stelde voor om de OZB alleen te verhogen, als er geen andere bezuinigingen te vinden zijn voor de zeven ton die een verhoging oplevert. Wethouder Hennevanger hield vol dat het geen echte verhoging is maar slechts een inflatiecorrectie van in totaal zes procent over de jaren 2022, 2023 en 2024.
Eerlijk Alternatief wil het plan om de gehandicaptenparkeerkaart niet meer gratis te verstrekken nader bekijken en dat gaat nu ook gebeuren. Het gratis maken van de parkeerkaart - geen leges heffen - zou hebben geleid tot een sterke groei in het aantal aanvragen. Het college gaat nu onderzoeken wat de beste oplossing is. Ook een bezuiniging van 70.000 euro op cultuur is voorlopig uitgesteld. Met de overige bezuinigingsvoorstellen ging de raad wel akkoord.
Verder kreeg het college de opdracht om allerlei beheerplannen - groen, riolen, onderhoud - nog eens nader onder de loep te houden om te bezien of het her en der soberder en goedkoper kan.
Gemeentebelangen Pijnacker-Nootdorp stelde voor om vanuit de financiële overschotten van 2023 één miljoen euro beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de winkelcentra en de bedrijventerreinen in de gemeente. Het zou in Pijnacker gaan om wateroverlast in Ackershof en in Nootdorp om vieze bruggen en kapotte verlichting in Winkelcentrum Parade. Op bedrijventerreinen zou het gaan om verzakkingen, slechte wegdelen en slecht bermonderhoud. Alleen de VVD en Trots steunden het voorstel, zodat het geen meerderheid kreeg. Wethouder Van Straten beloofde met een plan te komen voor de wateroverlast op het Raadhuisplein.
Trots stemde tegen de jaarrekening en kwam bij de behandeling van de Kadernota met het voorstel om een onderzoek te doen naar de herinvoering van de hondenbelasting. De stemming hierover bleek 15-15. In september wordt er opnieuw gestemd.
Een voorstel van Progressief Pijnacker-Nootdorp om bij eventuele bezuinigingen en lastenverzwaringen steeds te kijken naar de gevolgen voor de mensen met de lagere inkomsten - tot 130 procent van het sociaal minimum - haalde wel een meerderheid. Ook wil Progressief Pijnacker-Nootdorp dat het college onderzoekt wat de mogelijkheden zijn van hogere toeristen- en forenzenbelasting. Bij forenzen gaat het om mensen die meer dan negentig dagen in de gemeente verblijven maar hier toch niet ingeschreven staan. Die mensen maken wel gebruik van onze voorzieningen en mogen daar best wel wat meer voor betalen, aldus PPN. Met wat aanpassingen kreeg het college groen licht voor de plannen. (SO)

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Fariha en haar collega Florina Hornig met de Taalklas bij Omnia in Nootdorp.
Schoolmaatje: kloof tussen school en nieuwkomers verkleinen Actueel 8 uur geleden
Misschien wel zijn meest onderschatte taak was het indelen van de scheidsrechters voor alle wedstrijden.
Een vrijwilliger van onschatbare waarde voor HCP Sport 10 uur geleden
Beteuterde gezichten bij spelers en staf nadat een unieke kans verloren is gegaan.
Avanti/Post Makelaardij U19 loopt opnieuw finale mis Sport 12 uur geleden
Edwin van Lier van de Lionsclub overhandigt de cheque aan Caroline van Leeuwen en Cor van der Valk van Fietsmaatjes.
Auto Toertocht voor lokaal Fietsmaatjes project Actueel 13 uur geleden
Doneren kan via de actiepagina van Bastiaansen muskathlon.nl/deelnemers/nederland-2026-jan-willem-bastiaansen.
Lokaal benefietconcert voor de Muskathlon Kerkbericht 16 uur geleden
Het enthousiaste organisatieteam: Marlène van Buuren, Alwin van der Geer, Jacqueline en Bob van der Deijl en Arina Kroeze.
Vijftigste lunchconcert in de Ontmoetingskerk Kerkbericht 18 uur geleden

Uit de krant