
De Zonnebloem 75 jaar: afdeling Nootdorp viert feest
Actueel 2.447 keer gelezenNootdorp - De Zonnebloem Nootdorp, met nieuwe voorzitter Joop Langerak, heeft al haar gasten uitgenodigd voor een compleet verzorgde pannenkoekenlunch in partycentrum Het Witte Paard. Het is voor de 90 gasten en vrijwilligers een geslaagde middag geworden met heerlijke hapjes en drankjes en vrolijke muziek van Kees Balm. Deze lunch op vrijdag 17 mei werd mede mogelijk gemaakt door een gulle donatie van Fonds 1818.
Dit jaar bestaat Nationale Vereniging De Zonnebloem 75 jaar. Wat in 1945 begon als een radioprogramma speciaal voor zieken en gehandicapten, is uitgegroeid tot een van de grootste vrijwilligersorganisaties van Nederland. De Zonnebloem zet zich sinds de oprichting in 1949 in voor mensen vanaf 18 jaar met een lichamelijke beperking, mede om te voorkomen dat mensen met een lichamelijke beperking in een sociaal isolement geraken. In 1945 startte de presentator Alex van Wayenburg een radioprogramma bij Radio Herrijzend Nederland, speciaal voor zieken en gehandicapten. Zijn ideaal was een samenleving met plaats voor iedereen. Hij noemde het programma „Radioziekenbezoek De Zonnebloem“. Hij wilde de eigenschap van deze bloem voorhouden: een zonnebloem richt zich altijd naar de zon en ontleent aan het zonlicht haar groeikracht. Tot aan zijn pensionering in 1968 verzorgde Alex van Wayenburg ruim 5.000 radiouitzendingen, die hij telkens afsloot met de woorden „Beste vrienden, houdt de zonzij!“. Zijn ideaal sloeg aan. Hij kreeg zoveel positieve reacties dat op 17 januari 1949 de Stichting De Zonnebloem werd opgericht. Overal in het land ontstonden plaatselijke afdelingen met vrijwilligers die regelmatig gasten bezochten en diverse andere activiteiten verzorgden. De landelijke vereniging De Zonnebloem kent momenteel ongeveer 1100 afdelingen en ruim 30.000 vrijwilligers.
Feest in Het Witte Paard
In partycentrum Het Witte Paard werden de Nootdorpse gasten verwelkomd met koffie of thee met een petit-four en hadden ze meteen volop de gelegenheid om bij te praten met de bekende en de nieuwe gasten. Joop Langerak, sinds 1 april 2024 voorzitter van De Zonnebloem Nootdorp, opende de middag met een mooie toespraak en heeft zichzelf voorgesteld. „Ik sta hier namens het bestuur van De Zonnebloemafdeling Nootdorp. Samen met de bestuursleden Joke Klerk, Frans Paap, Emmy Remmerswaal en Lia Middeldorp en de andere twintig vrijwilligers willen wij iets betekenen voor mensen met een lichamelijke beperking. Wij gaan op bezoek bij gasten mede om hen uit te nodigen voor deelname aan diverse activiteiten die over het jaar verspreid worden georganiseerd. Door de wensen van zowel deelnemers als vrijwilligers centraal te stellen verzinnen we steeds weer haalbare en goed uitvoerbare acitviteiten om even uit het ritme van iedere dag te zijn. Want De Zonnebloem maken we samen, niemand uitgezonderd. Het geeft voldoening dat je mensen kunt geven wat ze verdienen, maar niet altijd krijgen.“ aldus Joop Langerak. Aan het eind van zijn toespraak vraagt hij aan Kees Balm om met z’n allen nog een keer het door hem geschreven Zonnebloemlied te zingen In dit lied worden alle Zonnebloemvrijwilligers op een hele mooie manier in het zonnetje gezet. Kees zorgde weer voor een heerlijke en gezellige sfeer, veel liedjes werden uit volle borst meegezongen. Er werd zelfs gedanst en de polonaise gelopen. Tenslotte sloot de voorzitter deze lunch af en bedankte iedereen die aan de organisatie heeft bijgedragen, Kees Balm voor zijn geweldige optreden, alle gasten en vrijwilligers voor hun aanwezigheid, de medewerkers van Het Witte Paard voor de vriendelijke en gezellige bediening en Fonds 1818 voor de gulle financiële bijdrage. Niemand ging met lege handen naar huis: een van onze gasten, mevrouw Dapper, heeft voor deze gelegenheid voor iedereen een mooie zonnebloem gehaakt en Niek van der Sman heeft voor alle gasten een Zonnebloemplantje gekweekt. Beiden werden zeer bedankt en eenieder ging bepakt huiswaarts.























