
Pijnacker uit de klei getrokken
‘Pijnacker uit de klei getrokken’ is de titel van de komende presentatie en tentoonstelling van de leden van het Historisch Informatie Punt.
De uitdrukking betekende vroeger dat je van het platteland kwam en wellicht boerse manieren had. Dat is deze keer niet het geval, we bekijken de uitdrukking nu letterlijk.
Kleirug
Pijnacker is ontstaan en gebouwd op een kleirug, dus de huizen en wijken zijn letterlijk uit de klei getrokken.
Veen
Bij latere uitbreidingen werden ook de veengebieden rondom Pijnacker bebouwd, wat niet altijd goed uitpakte, omdat alles wat niet onderheid is, blijft zakken in de zwakke ondergrond.
We zien dat de groei van Pijnacker en Delfgauw vooral in de vorige eeuw een spurt heeft gemaakt.
Nootdorp
Ons dorp groeide van 5.000 inwoners in 1925 naar ongeveer 39.000 inwoners in 2025. Hierbij is Delfgauw wel en Nootdorp niet meegerekend. Er was genoeg noodzaak om heel veel huizen te bouwen.
Wilt u zien hoeveel wijken er in Pijnacker en Delfgauw bijgekomen zijn? Komt u dan op donderdag 28 mei naar de HGOP lezing over ‘Pijnacker uit de klei getrokken'. Deze wordt gegeven in de bibliotheek, Julianalaan 47 en begint om 20.00 uur. Leden van het Historisch Genootschap Oud-Pijnacker hebben gratis toegang, niet-leden betalen € 10, inclusief koffie of thee in de pauze.