De politie zoekt naar verdachte personen. Foto: archief
De politie zoekt naar verdachte personen. Foto: archief

Aantal inbraken is zeven procent afgenomen

Voor het dertiende achtereenvolgende jaar is het aantal woninginbraken in Nederland gedaald. Ook in de gemeente Pijnacker-Nootdorp zet deze trend zich door, met een afname van 7 procent, zo meldt vergelijkingsplatform Slimster. Hoewel de daling positief is, blijft de pakkans van daders laag: landelijk wordt slechts 7,6 procent van de woninginbraken opgelost.

De cijfers laten grote regionale verschillen zien. In Flevoland en Noord-Limburg nam het aantal inbraken duidelijk af, terwijl in delen van Twente, Noord-Groningen en Zeeland juist een stijging werd geregistreerd. Vooral in kleinere gemeenten zijn de schommelingen opvallend. Zo werd de grootste relatieve daling gemeten in Edam-Volendam, Hattem en Veere, waar het aantal inbraken met 67 procent afnam. Aan de andere kant zijn er gemeenten waar het aantal inbraken fors toenam. In onder meer Voerendaal, Alphen-Chaam en Reusel-De Mierden is het aantal zelfs bijna verdrievoudigd. In absolute aantallen gaat het hier echter om relatief kleine cijfers, waardoor procentuele veranderingen sterk kunnen uitschieten. In Amsterdam blijft het totaal veruit het hoogst, met 2065 geregistreerde woninginbraken. De kans op een woninginbraak verschilt sterk per regio. In Pijnacker-Nootdorp ging het om 2,8 incidenten per 1000 huishoudens in het afgelopen jaar, tegenover 3,1 per 1000 een jaar eerder. Landelijk behoren gemeenten als Rozendaal, Ouder-Amstel en Amstelveen tot de gebieden met de hoogste relatieve kans op inbraak.

Ondanks de dalende trend blijft de opsporing van daders een groot probleem. Landelijk wordt iets meer dan vier procent van de zaken opgelost. In bijna zestig procent van de gemeenten wordt zelfs geen enkele inbraak opgehelderd. In Pijnacker-Nootdorp ligt het oplossingspercentage op 7,6 procent. Tegelijkertijd is het aantal opgeloste zaken gedaald van 2380 in 2024 naar 1435, een afname van 40 procent. Volgens analisten kan dit wijzen op toenemende druk op politiecapaciteit of veranderende prioriteiten. Uit aanvullend onderzoek blijkt dat veel huishoudens nog altijd weinig preventieve maatregelen nemen. Ongeveer vier op de tien Nederlanders heeft geen specifieke inbraakbeveiliging. Eenvoudige gewoonten, zoals het niet op slot doen van de deur of het verstoppen van een sleutel onder een bloempot of deurmat, komen nog regelmatig voor.

Volgens woordvoerder Marco Schuurman van Slimster kan dit grote gevolgen hebben. Verzekeraars stellen vaak als voorwaarde dat er braaksporen zichtbaar moeten zijn om schade te vergoeden. "Wie zijn woning onvoldoende beveiligt, loopt niet alleen risico op een inbraak, maar ook op financiële schade die niet wordt vergoed,” aldus Schuurman. Daarmee blijft preventie volgens hem essentieel, ondanks de dalende trend in het aantal woninginbraken.