Nieuws uit Pijnacker-Nootdorp - Donderdag 17 mei, 15:33

Column: Post

20 oktober 2011 9:18 | 1511 keer bekeken | Nieuws » Columns

Het Europees Parlement heeft besloten om de Europese postmarkt vrij te geven. Sinds 1 april 2009 is de Nederlandse postmarkt volledig geliberaliseerd. Selektmail en Sandd begonnen in ons land met het bezorgen van post: er kwam een einde aan de staatsmonopolie van TNT post. Omdat er nu drie bedrijven waren, moest de toch al tanende hoeveelheid post verdeeld worden, en zag TNT post zich genoodzaakt te gaan concurreren. In mei 2011 splitste het bedrijf zich op in twee bedrijven; TNT express, die erop gokt dat ze in de toekomst het groeiende aantal online bestelde pakketten kunnen gaan bezorgen, en Post NL voor de gewone post. Het sorteren van de post werd geautomatiseerd, en het lot van de echte postbode was bezegeld.

Medewerkers klaagden dat ze door het management als objecten werden gezien. De top had geen hart voor het bedrijf, was niet zuinig op het personeel en nam ze niet serieus. De postbodes werden uitgeknepen of ontslagen De topman bij TNT kreeg bij zijn vertrek in juni 2011 een gouden handdruk van 2,6 miljoen euro, en heeft tijdens zijn werkzaamheden in 10 jaar tijd, bij zijn bedrijf 20 miljoen euro verdiend, en dat was zonder de aandelen en opties. Maar ja, eerlijk is eerlijk, de man heeft er dan ook keihard voor gesnoeid.

Dit snoeiharde bezuinigingsbeleid zorgde ervoor dat de vaste postbodes de pineut werden, en goedkope deeltijd postbezorgers werden aangenomen. Veel van deze deeltijd postbezorgers zullen hun best doen, willen kwaliteit leveren en onze post door weer en wind op tijd bezorgen. Helaas wordt duidelijk dat er ook een groot verloop is onder de deeltijdwerkers. Hoewel er bij de sollicitatie al voor gewaarschuwd wordt, blijkt de baan regelmatig toch zwaarder dan gedacht. Het valt ook niet mee om ca. 50 kg post aan je fiets te hebben hangen en die door weer en wind en binnen een gestelde tijd te moeten bezorgen. Bovendien zijn er veel mensen die het bezorgen van post als een tijdelijk baantje zien. Via een uitzendbureau worden ze deeltijd postbezorger, sparen voor iets en wanneer het spaardoel bereikt is, zeggen ze hun baantje weer op. De motivatie onder deeltijd postbezorgers is gewoon een stuk minder dan wanneer je vaste fulltimers aanneemt. Daar had de snoeiende bezuiniger waarschijnlijk geen rekening mee gehouden. De reorganisatie van het bezorgproces is nog niet afgerond, het snoeiproces gaat verder. Binnenkort worden er 300 bestelkantoren gesloten.

De huidige directeur van Post NL ziet de klachtenstroom als een hetze tegen werknemers van het postbedrijf. Of hij daar nu wel of niet gelijk in heeft, duidelijk is in ieder geval dat het bedrijf personeelsproblemen heeft en dat de klant hiervan de dupe is. Geef ons nou maar gewoon de vaste postbode terug, die met een gedegen stratenkennis en hart voor zijn werk de post bezorgt. Wanneer de misstanden bij de postbezorging aanhouden (je kunt toch al nauwelijks meer over incidenten spreken als je de klachtenlijst bekijkt) is het misschien geen slecht idee om nog dit jaar te beginnen met het digitaal versturen van de verjaars-, kerst- en nieuwjaarskaarten.

Det.

3 reacties op dit bericht

Timpie
20-10-2011 15:25:13

Dat kan al Zjanette.. Dat heet een postbus.

Pijnacker_zuid
20-10-2011 12:19:56

Het is inderdaad tijd dat Pietje Puk terug komt ;)

Zjanette
20-10-2011 10:29:57

Tja, die postbode van vroeger. Die komt niet meer terug. Nog even en we kunnen onze post zelf gaan halen bij een distributiepunt.

Wanneer je inlogt, kun je op dit bericht reageren.
Nog geen lid? Meld je dan gratis aan.

Elke vrijdag TelstarTV